STL #4: Zwinność i rzetelność. Czy da się pogodzić biznesowe i naukowe podejścia do badań? [NAGRANIE I PUBLIKACJA]


Zapraszamy do zapoznania się z nagraniem oraz publikacją podsumowującą dyskusję pt. “Zwinność i rzetelność. Czy da się pogodzić biznesowe i naukowe podejścia do badań?”, która odbyła się w formule zdalnej 28 lutego 2023 roku w ramach Laboratorium społeczno-technologicznego (SoTechLab).POBIERZ publikację podsumowującą dyskusję.

Goście i gościnie dyskusji:

👤 Aleksandra Dziewulska (Head of Product Design w Apptension i Principal UX Designer w intive),
👤 Joanna Gierasimiuk (UX Researcher w intive),
👤 dr Seweryn Rudnicki (KSSiT WH AGH, SoTechLab),
👤 dr Ziemowit Socha (IBE).

Prowadzenie dyskusji:

👤 Kajetan Wuttkowski (SoTechLab),
👤 dr hab. Łukasz Afeltowicz, prof. AGH (KSSiT WH AGH, SoTechLab), alf@agh.edu.pl [przygotowanie tekstu broszury].


Opis dyskusji

Badania społeczne to domena nie tylko ludzi ściśle związanych z akademią. Jeśli potraktować badania społeczne dość szeroko, zaliczając do nich badania marketingowe, opinii, przedwyborcze, UX, dorzucić do tego antropologię korporacyjną, websearch mining i kilka jeszcze metod, to okazuje się, że osoby spoza nauki mają niesamowity wgląd w ludzkie zachowania i działania. Jako osoby, które zaangażowane były i w badania akademickie, i pozaakademickie odnosimy często wrażenie, że wiedza nie krąży między obiema domenami. Powodem być może jest to, że badania naukowe i biznesowe mają inne cele, realizują inne wartości. Ale sama różnica w warsztacie jest uderzająca. Inne tempo pracy, inne pytania, inaczej wykorzystywane standardowe narzędzia, inny wolum i „przerób”. Standardowa narracja jest taka, że naukowcom i naukowczyniom zależy na powtarzalności, tymczasem biznes działa zwinnie. Czy tak jest w istocie? Czy ceną za zwinność jest rzetelność i vice versa?

Zamiast myśleć o badaniach naukowych i biznesowych jako dwóch światach, różnych kulturach epistemicznych, lub w jeszcze inny sposób, który kładzie nacisk na konfrontację i różnicę, proponujemy skupić się na tym, czego nauki społeczne i przemysły mogą od siebie się nauczyć, gdy chodzi o metodologię prowadzenia badań.

W gronie osób związanych z SoTechLab i zaproszonych osób zastanowimy się nad następującymi kwestiami:
● Czy możliwe jest migrowanie badaczy i badaczek między biznesem i nauką?
● Jak sprawić, by wiedza o świecie sprawniej krążyła między nauką i biznesem?
● Czy badacze_ki bizenesowi_e i społeczni_e mogą się czegoś nawzajem nauczyć?

(Facebook: https://www.facebook.com/events/5805327596187719/)


Zobacz podsumowania z dyskusji SoTechLab


Spotkanie zostało zorganizowane w ramach programu „Społeczna odpowiedzialność nauki – Popularyzacja nauki i promocja sportu” Ministerstwa Edukacji i Nauki (SONP/SP/548668/2022)