STL #15: Sekretne życie betonu [23.04.2024]

Zapraszamy na spotkanie SoTechLab pt. “Sekretne życie betonu”. Wydarzenie odbędzie się w formule zdalnej, 23 kwietnia 2024 r. w godz. 17:00-18:30.

Beton jest nie tylko ważnym elementem środowiska budowlanego, ale także kultur i społeczeństw. Dla firm budowlanych i użytkowników indywidualnych beton jest atrakcyjnym materiałem ze względu na jego trwałość, niski koszt, ale zyskuje także zróżnicowany status społeczny: w pewnych społeczeństwach traktowany jest jako symbol nowoczesności, a innym zacofania. Beton pozwala na budowę infrastruktury mieszkaniowej, przemysłowej i transportowej przez gospodarki i społeczności o niższych i średnich dochodach. Dyskursy wokół betonu w całej historii tego materiału dotyczą m.in. relacji między betonem a nowoczesnością, industrializacji i klas (w tym klasy robotniczej), (masowego i dostępnego) budownictwa mieszkaniowego oraz – w ostatnich latach – zrównoważonego rozwoju środowiska.

Beton w różnych swoich odmianach jest powszechnie stosowany na całym świecie w zasadzie już od starożytności. Jego współczesny kształt zapoczątkował wynaleziony w Anglii w latach 1820-1830, nowoczesny cement portlandzki zastąpił wcześniejsze mieszane spoiwa i szybko sprawił, że beton stał się ważnym elementem naszego środowiska. Powszechnie postrzega się, że oprócz istotnej roli w kształtowaniu infrastruktury generuje także negatywny wpływ na środowisko: cementownie emitują do atmosfery duże ilości CO2 i innych zanieczyszczeń (np. tlenków azotu, tlenków siarki, tlenku węgla, pyłu). Ale czy tak jest w rzeczywistości? Na to pytanie i wiele innych będziemy odpowiadać podczas spotkania. Chcemy, z różnych perspektyw spojrzeć na ten ważny, choć rzadko dostrzegalny element naszej rzeczywistości.


👥 Zaproszone osoby:

➡️ dr inż. Grzegorz Łój, Katedra Technologii Materiałów Budowlanych, WiMIC AGH

➡️ dr Dorota Jędruch, Instytut Historii Sztuki, Uniwersytet Jagielloński

➡️ dr hab Łukasz Afeltowicz, prof. AGH, SoTechLab, Katedra Studiów nad Społeczeństwem i Technologią WH AGH


👤 Prowadzenie spotkania:

➡️ dr hab. Jacek Gądecki, prof. AGH, SoTechLab, Katedra Studiów nad Społeczeństwem i Technologią WH AGH


📅 Data i godzina spotkania:

Wtorek, 24.04.2024, godz. 17:00-18:30


🌐 Link do spotkania na MS Teams:

https://tiny.pl/drmpb


👍 Wydarzenie Facebook:

https://www.facebook.com/events/941538854033034


Spotkanie będzie nagrywane i po montażu opublikowane na kanale YouTube KSSiT:
https://youtube.com/@kssitwhagh


Spotkanie jest organizowane w ramach programu „Społeczna odpowiedzialność nauki – Popularyzacja nauki i promocja sportu” Ministerstwa Edukacji i Nauki (SONP/SP/548668/2022)