STL #12: Przyszłość szczepień w świecie po pandemii COVID-19 [NAGRANIE I PUBLIKACJA]


Zapraszamy do zapoznania się z nagraniem oraz publikacją podsumowującą dyskusję pt. “Przyszłość szczepień w świecie po pandemii COVID-19”, która odbyła się w formule zdalnej 30 stycznia 2024 r. w ramach Laboratorium Społeczno-Technologicznego (SoTechLab).POBIERZ publikację podsumowującą dyskusję.

👥 Osoby zaproszone do dyskusji:
➡️ Joanna Ładomirska, Lekarze bez Granic
➡️ dr Tomasz Sobierajski, prof. UW
➡️ dr hab. Maria Świątkiewicz-Mośny, prof. UJ
➡️ dr hab. Michał Wróblewski, prof. UMK

👤 Prowadzenie spotkania:
➡️ dr hab. Łukasz Afeltowicz, prof. AGH (KSSiT WH AGH, SoTechLab)

➡️ dr Radosław Tyrała (KSSiT WH AGH, SoTechLab)


Opis dyskusji

Podczas spotkania chcemy wrócić do problemu szczepień ochronnych. Ale do tematu chcemy podejść szeroko, nie ograniczając się do szczepień przeciw COVID-19. W szczególności interesują nas szczepienia obowiązkowe, które były problematyczne jeszcze przed pandemią (spadający poziom wyszczepialności Polek i Polaków, kryzys programu szczepień podstawowych w Ukrainie, ruchy antyszczepionkowe). Innym ważnym kontekstem są choroby zapomniane lub banalizowane. Gdy świat skupiał uwagę (i zasoby) na pandemii, inne choroby takie jak gruźlica (nie tylko) wielolekooporna, malaria i czerwonka zbierały śmiertelne żniwo. Naszą uwagę mogą przykuwać bieżące tematy, takie jak konflikt w Ukrainie, sytuacja w Okręgu Gazy, ale problem chorób zakaźnych nie zniknął, a wiele wskazuje, że zagrożenie chorobami zakaźnymi będzie rosło, choćby w związku ze zmianą klimatyczną. Tym bardziej chcemy wrócić do tematu chorób zakaźnych (i pasożytniczych), oddając głos osobom, które badają postawy i praktyki różnych aktorów oraz przyglądają się jak działają różne systemy zdrowia publicznego.


Wydarzenie na Facebook’u: https://www.facebook.com/events/703559825198586


Zobacz podsumowania z dyskusji SoTechLab


Spotkanie zostało zorganizowane w ramach programu „Społeczna odpowiedzialność nauki – Popularyzacja nauki i promocja sportu” Ministerstwa Edukacji i Nauki (SONP/SP/548668/2022)