STL #12: Przyszłość szczepień w świecie po pandemii COVID-19 [30.01.2024]

Zapraszamy na spotkanie SoTechLab pt. ‘Przyszłość szczepień w świecie po pandemii COVID-19’, które odbędzie się w formule zdalnej, 30 stycznia 2024 r. w godz. 17:00-18:30.

Podczas spotkania chcemy wrócić do problemu szczepień ochronnych. Ale do tematu chcemy podejść szeroko, nie ograniczając się do szczepień przeciw COVID-19. W szczególności interesują nas szczepienia obowiązkowe, które były problematyczne jeszcze przed pandemią (spadający poziom wyszczepialności Polek i Polaków, kryzys programu szczepień podstawowych w Ukrainie, ruchy antyszczepionkowe). Innym ważnym kontekstem są choroby zapomniane lub banalizowane. Gdy świat skupiał uwagę (i zasoby) na pandemii, inne choroby takie jak gruźlica (nie tylko) wielolekooporna, malaria i czerwonka zbierały śmiertelne żniwo. Naszą uwagę mogą przykuwać bieżące tematy, takie jak konflikt w Ukrainie, sytuacja w Okręgu Gazy, ale problem chorób zakaźnych nie zniknął, a wiele wskazuje, że zagrożenie chorobami zakaźnymi będzie rosło, choćby w związku ze zmianą klimatyczną. Tym bardziej chcemy wrócić do tematu chorób zakaźnych (i pasożytniczych), oddając głos osobom, które badają postawy i praktyki różnych aktorów oraz przyglądają się jak działają różne systemy zdrowia publicznego.


👥 Zaproszone osoby:

➡️ Joanna Ładomirska, Lekarze bez Granic

➡️ dr Tomasz Sobierajski, prof. UW

➡️ dr hab. Maria Świątkiewicz-Mośny, prof. UJ

➡️ dr hab. Michał Wróblewski, prof. UMK


👤 Prowadzenie spotkania:

➡️ dr hab. Łukasz Afeltowicz, prof. AGH (KSSiT WH AGH, SoTechLab),
➡️ dr Radosław Tyrała (KSSiT WH AGH, SoTechLab)


📅 Data i godzina spotkania:

Wtorek, 30.01.2024, godz. 17:00-18:30


🌐 Link do spotkania na MS Teams:

https://s.agh.edu.pl/8B8A2


👍 Wydarzenie Facebook:

https://www.facebook.com/events/703559825198586


Spotkanie będzie nagrywane i po montażu opublikowane na kanale YouTube KSSiT:
https://youtube.com/@kssitwhagh


Spotkanie jest organizowane w ramach programu „Społeczna odpowiedzialność nauki – Popularyzacja nauki i promocja sportu” Ministerstwa Edukacji i Nauki (SONP/SP/548668/2022)