STL #11: (Dez)informacja w czasach manipulacji online i fake news [19.12.2023]


Zapraszamy na spotkanie pt. ‘(Dez)informacja w czasach manipulacji online i fake news’, które odbędzie się w formule zdalnej, 19 grudnia 2023 r. w godz. 17:30-19:00, w ramach Laboratorium Społeczno-Technologicznego (SoTechLab) przy Katedrze Studiów nad Społeczeństwem i Technologią WH AGH.

Współcześnie, gdy duża część naszego życia toczy się w przestrzeni online, manipulacja informacją stała się powszechnym zjawiskiem. Fake newsy, dezinformacja coraz częściej wpływają na sposób, w jaki odbieramy świat. To zjawisko ma istotne konsekwencje społeczne. W perspektywie społecznej dezinformacja online może być postrzegana jako skuteczne narzędzie wpływu na opinię publiczną i kształtowania świadomości społecznej. Nowoczesne technologie pozwalają na rozprzestrzenianie informacji w różnym stopniu zmanipulowanych i zafałszowanych, wykorzystujących algorytmy oraz nowoczesne sposoby prezentacji treści. To z kolei stawia pytania o odpowiedzialność platform społecznościowych w zwalczaniu dezinformacji, ale i o wolność słowa i swobodę przepływu informacji. 

Zrozumienie tego, jak fałszywe informacje wpływają na społeczeństwo, jakie mechanizmy społeczne sprzyjają rozprzestrzenianiu się dezinformacji oraz jak ludzie reagują na manipulację informacją, będzie między innymi celem dyskusji podczas naszego spotkania.


👥 Zaproszone osoby:

➡️ dr hab. Aldona Guzik, Uniwersytet Komisji Edukacji Narodowej;

➡️ dr hab. Grzegorz Ptaszek, AGH Kraków, Digital Disinformation Lab 

➡️ dr hab. Piotr Siuda, prof. UKW, Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, Wydział Nauk o Kulturze, Katedra Badania Gier i Kultury Cyfrowej;

➡️ dr Ines Okulska, NASK, Ministerstwo Cyfryzacji


👤 Prowadzenie spotkania:

➡️ dr Dorota Żuchowska-Skiba (KSSiT WH AGH, SoTechLab),
➡️ dr Maria Stojkow (KSSiT WH AGH, SoTechLab)


📅 Data i godzina spotkania:

Wtorek, 19.12.2023, godz. 17:30-19:00


🌐 Link do spotkania na MS Teams:

https://s.agh.edu.pl/j0jPo


👍 Wydarzenie Facebook:

https://www.facebook.com/events/696570335585916


Spotkanie będzie nagrywane i po montażu opublikowane na kanale YouTube KSSiT:
https://youtube.com/@kssitwhagh


Spotkanie jest organizowane w ramach programu „Społeczna odpowiedzialność nauki – Popularyzacja nauki i promocja sportu” Ministerstwa Edukacji i Nauki (SONP/SP/548668/2022)