STL #9: Kosmos i społeczeństwo. Jak technologie kosmiczne wspierają nas na co dzień? [NAGRANIE I PUBLIKACJA]


Zapraszamy do zapoznania się z nagraniem oraz publikacją podsumowującą dyskusję pt. “Kosmos i społeczeństwo. Jak technologie kosmiczne wspierają nas na co dzień?”, która odbyła się w formule zdalnej 24 października 2023 r. w ramach Laboratorium Społeczno-Technologicznego (SoTechLab).POBIERZ publikację podsumowującą dyskusję.

👥 Osoby zaproszone do dyskusji:
➡️ Iga Szczęśniak, Earth Observation Project Developer
➡️ Dagmara Stasiowska, Wydział Elektrotechniki, Automatyki, Informatyki i Inżynierii Biomedycznej WEAIiIB-kbib, AGH
➡️ Łukasz Wilczyński, Prezes Europejskiej Fundacji Kosmicznej oraz prezes zarządu firmy Planet Partners
➡️ Prof. dr hab. Tadeusz Uhl, Dyrektor Centrum Technologii Kosmicznych, Kierownik projektu Universeh – Europejski Uniwersytet Kosmiczny dla Ziemi i Ludzkości

👤 Prowadzenie spotkania:
➡️ Dr Joanna Pyrkosz-Pacyna, KSSiT WH AGH
➡️ Katarzyna Cieślak, Szkoła Doktorska AGH, KSSiT WH AGH, SoTechLab


Opis dyskusji

Eksploracja kosmosu nie tylko fascynuje umysły i inspiruje naukowo, ale również ma wpływ na nasze codzienne życie. Satelity obserwacyjne gromadzą dane o zmianach klimatycznych, a także pomagają w monitorowaniu katastrof naturalnych, co ma kluczowe znaczenie dla zapobiegania i zarządzania kryzysami. Badania nad medycyną kosmiczną przynoszą innowacyjne rozwiązania, które znajdują zastosowanie w medycynie na Ziemi, poprawiając jakość życia pacjentów. 
Z perspektywy biznesowej, transfer technologii z sektora kosmicznego do przemysłu ma ogromny potencjał. Rozwijane w kosmosie technologie komunikacyjne i satelitarne stały się fundamentem dzisiejszego Internetu, co wspiera globalny rozwój gospodarczy. Eksploracja kosmosu stwarza możliwości rozwoju zawodowego w sektorze kosmicznym tworząc nowe miejsca pracy i rozwijając umiejętności naukowo-inżynieryjne. 

W trakcie naszej dyskusji, zarówno osoby pracujące w sektorze kosmicznym, jak i naukowo zajmujące się badaniami kosmicznymi, wspólnie przyjrzą się temu, w jaki sposób technologie kosmiczne wspierają nas na co dzień. Omówimy konkretne przykłady transferu technologii projektowanych pierwotnie dla kosmosu, a wykorzystywanych w produktach codziennego użytku. Będziemy także analizować specyfikę i perspektywy rozwoju zawodowego w polskim sektorze kosmicznym, który staje się coraz bardziej dynamicznym graczem na międzynarodowej scenie kosmicznej. Przyjrzymy się (również krytycznie) możliwościom, które daje społeczeństwu eksploracja kosmosu, m.in. narzędziom do rozwiązywania współczesnych społecznych problemów i wyzwań.


Wydarzenie na Facebook’u: https://www.facebook.com/events/311007918307781


Zobacz podsumowania z dyskusji SoTechLab


Spotkanie zostało zorganizowane w ramach programu „Społeczna odpowiedzialność nauki – Popularyzacja nauki i promocja sportu” Ministerstwa Edukacji i Nauki (SONP/SP/548668/2022)