STL #7: Wirtualna rzeczywistość (VR) maszyną empatii? Jak VR zmienia świat społeczny i zdolności emocjonalne? [NAGRANIE I PUBLIKACJA]


Zapraszamy do zapoznania się z nagraniem oraz publikacją podsumowującą dyskusję pt. ‘Wirtualna rzeczywistość (VR) maszyną empatii? Jak wirtualna rzeczywistość zmienia świat społeczny i zdolności emocjonalne?’, która odbyła się w formule zdalnej 30 maja 2023 r. w ramach Laboratorium Społeczno-Technologicznego (SoTechLab).POBIERZ publikację podsumowującą dyskusję.

👥 Goście i gościnie dyskusji:
➡️ dr hab. Jowita Guja, prof. AGH, KTIiM WH AGH, EduVRLab AGH, współtwórczyni projektu VRsophy
➡️ Monika Masłoń, Universität Leipzig, artystka wizualna
➡️ Katarzyna Nestorowicz i Marcin Nowicki – Noviki, artystka i artysta wizualni, projektanci Noviki

👤 Prowadzenie spotkania:
➡️ dr Anna Olszewska, KSKiBEC WH AGH
➡️ dr Dorota Żuchowska-Skiba, KSSiT WH AGH, SoTechLab


Opis dyskusji

Wirtualna rzeczywistość (VR) to nowa technologia, która zyskuje coraz większe znaczenie społeczne. Umożliwia ona przeżywanie, a nawet doświadczanie sytuacji, które zazwyczaj są dla wielu ludzi na co dzień niedostępne. Dzięki VR możemy doświadczyć nurkowania w głębinach oceanu lub spaceru w kosmosie, wczuć się w rolę osób migrujących, czy osób z niepełnosprawnością.

VR może wiec wpływać na zwiększenie empatii, wrażliwości i umiejętności rozumienia innych. VR jest ważnym narzędziem w działaniach osób artystów i artystek, aktywistów, działaczek społecznych szukających rozwiązań, dotyczących różnego rodzaju wykluczeń, nierówności, społecznych problemów, a chcących efektywnie zmieniać świat. Oczywiście rozwojowi tej technologii towarzyszy szereg obaw związanych ze społecznym jej wykorzystaniem. Wskazuje się więc na m.in. potencjalne zagrożenia dla zdrowia psychicznego, wywoływanie silnych i trudnych emocji, wysokie koszty funkcjonowania tej technologii i elitarność, izolację od fizycznego świata, czy zbytnią komercjalizację. O tych szansach, ograniczeniach i wyzwaniach związanych z rozwojem technologii VR chcemy podyskutować na kolejnym spotkaniu Laboratorium Społeczno-Technologicznego. Tym razem wśród osób goszczących będą przedstawiciele i przedstawicielki świata nauki, sztuki, w tym artyści wizualni i designerzy.


(Facebook: https://www.facebook.com/events/570252551761488)


Zobacz podsumowania z dyskusji SoTechLab


Spotkanie zostało zorganizowane w ramach programu „Społeczna odpowiedzialność nauki – Popularyzacja nauki i promocja sportu” Ministerstwa Edukacji i Nauki (SONP/SP/548668/2022)