STL #6: Jak nauki społeczne mogą zmieniać rzeczywistość? [NAGRANIE I PUBLIKACJA]


Zapraszamy do zapoznania się z nagraniem oraz publikacją podsumowującą dyskusję pt. “Jak nauki społeczne mogą zmieniać rzeczywistość?”, która odbyła się w formule zdalnej 26 kwietnia 2023 r. w ramach Laboratorium Społeczno-Technologicznego (SoTechLab).POBIERZ publikację podsumowującą dyskusję.

👥 Goście i gościnie dyskusji:
➡️ Joanna Suchomska (UMK)
➡️ Łukasz Jonak (DELab, WS UW)
➡️ Dr Wojciech Kowalik (KSSiT WH AGH)
➡️ Dr Justyna Struzik (IS UJ)

👤 Prowadzenie spotkania:
➡️ Dr hab. Łukasz Afeltowicz, prof. AGH (SoTechLab, KSSiT WH AGH)
➡️ Dr Seweryn Rudnicki (SoTechLab, KSSiT WH AGH)


Opis dyskusji

Nauki społeczne (w tym socjologia) od dawna miewają ambicję, by zmieniać świat. Nawet badania podstawowe, skupiające się na próbie zrozumienia świata, mogą prowadzić do zmiany zachowań aktorów społecznych. Czasami jakiś fragment wiedzy wyprodukowanej przez nauki społeczne zostaje z nich “wyjęty”, odpowiednio “opakowany” i zaczyna żyć własnym, niezależnym od dyskursu akademickiego życiem. Również wiedza podstawowa rzetelnie produkowana przez akademickich badaczy i badaczki społeczne może być wykorzystywana przez ludzi spoza nauki w podejmowaniu zmian, projektowaniu instytucji, podejmowaniu interwencji etc. Pomysłów na to, jak nauki społeczne mogą zmieniać świat było wiele. Socjologia publiczna, kliniczna, stosowana etc., interwencja socjologiczna, badania w działaniu.

Podczas naszego spotkania nie chcemy się skupiać na tych momentach, gdy nauki społeczne wpływają na świat bezwiednie. Interesują nas próby (i narzędzia) zmian intencjonalnych, prowadzonych nie tylko ze świadomością możliwości wystąpienia efektów ubocznych, ale również świadomych metodologicznie. Z zaproszonymi osobami chcemy podyskutować nie tylko o ich ocenie tych rozmaitych pomysłów na zmianę, ale także o praktycznej rzeczywistości osób zmieniających i w zmianę zaangażowanych: partycypantów i partycypatorek, projektantów i projektantek, menedżerów i menedżerek zmian.


(Facebook: https://www.facebook.com/events/9347895425235555)


Zobacz podsumowania z dyskusji SoTechLab


Spotkanie zostało zorganizowane w ramach programu „Społeczna odpowiedzialność nauki – Popularyzacja nauki i promocja sportu” Ministerstwa Edukacji i Nauki (SONP/SP/548668/2022)