STL #4: Zwinność i rzetelność. Czy da się pogodzić biznesowe i naukowe podejścia do badań? [28.02.2023]


Zapraszamy na spotkanie Laboratorium Społeczno-Technologicznego (SoTechLab) przy Katedrze Studiów nad Społeczeństwem i Technologią WH AGH pt. “Zwinność i rzetelność. Czy da się pogodzić biznesowe i naukowe podejścia do badań?”. Spotkanie odbędzie się w formule zdalnej (MS Teams), 28 lutego 2023 r. w godz. 17:00-18:30.

Badania społeczne to domena nie tylko ludzi ściśle związanych z akademią. Jeśli potraktować badania społeczne dość szeroko, zaliczając do nich badania marketingowe, opinii, przedwyborcze, UX, dorzucić do tego antropologię korporacyjną, websearch mining i kilka jeszcze metod, to okazuje się, że osoby spoza nauki mają niesamowity wgląd w ludzkie zachowania i działania. Jako osoby, które zaangażowane były i w badania akademickie, i pozaakademickie odnosimy często wrażenie, że wiedza nie krąży między obiema domenami. Powodem być może jest to, że badania naukowe i biznesowe mają inne cele, realizują inne wartości. Ale sama różnica w warsztacie jest uderzająca. Inne tempo pracy, inne pytania, inaczej wykorzystywane standardowe narzędzia, inny wolum i “przerób”. Standardowa narracja jest taka, że naukowcom i naukowczyniom zależy na powtarzalności, tymczasem biznes działa zwinnie. Czy tak jest w istocie? Czy ceną za zwinność jest rzetelność i vice versa?

Zamiast myśleć o badaniach naukowych i biznesowych jako dwóch światach, różnych kulturach epistemicznych, lub w jeszcze inny sposób, który kładzie nacisk na konfrontację i różnicę, proponujemy skupić się na tym, czego nauki społeczne i przemysły mogą od siebie się nauczyć, gdy chodzi o metodologię prowadzenia badań.

W gronie osób związanych z SoTechLab i zaproszonych osób zastanowimy się nad następującymi kwestiami:
● Czy możliwe jest migrowanie badaczy i badaczek między biznesem i nauką?
● Jak sprawić, by wiedza o świecie sprawniej krążyła między nauką i biznesem?
● Czy badacze_ki bizenesowi_e i społeczni_e mogą się czegoś nawzajem nauczyć?


👥Goście/gościnie:

➡️ Aleksandra Dziewulska (Head of Product Design w Apptension i Principal UX Designer w intive)

➡️ Joanna Gierasimiuk (UX Researcher w intive)

➡️ dr Seweryn Rudnicki (KSSiT WH AGH, SoTechLab)

➡️ dr Ziemowit Socha (IBE)


👤 Prowadzenie:

➡️ Kajetan Wuttkowski (SoTechLab)

➡️ dr hab. Łukasz Afeltowicz, prof. AGH (KSSiT WH AGH, SoTechLab)

e-mail: sotechlab@agh.edu.pl


📅 Czas:

Wtorek, 28.02.2023, godz. 17:00-18:30


🌐 Online – MS Teams:

https://bit.ly/3HMNkYk


👍 Wydarzenie Facebook:

https://www.facebook.com/events/5805327596187719/


Spotkanie będzie nagrywane.


Spotkanie jest organizowane w ramach programu „Społeczna odpowiedzialność nauki – Popularyzacja nauki i promocja sportu” Ministerstwa Edukacji i Nauki (SONP/SP/548668/2022)