Czy nowe technologie wytwarzają nierówności społeczne? Spotkanie w Aptece Designu


Już 29 października 2024 roku o godzinie 18:00 zapraszamy na dyskusję pt. „Czy nowe technologie wytwarzają nierówności społeczne?”, organizowaną w ramach działań Zespołu ds. Planu Równości Płci AGH oraz SoTechLab przy Katedrze Studiów nad Społeczeństwem i Technologią Wydziału Humanistycznego AGH. Współorganizatorem wydarzenia jest Apteka Designu, która gościć będzie uczestników w swojej siedzibie przy ul. Mikołaja Kopernika 19A w Krakowie.

Czy maszyny mogą myśleć? To pytanie, które Alan Turing postawił już w 1950 roku, nadal nie przestaje budzić kontrowersji. Od tego czasu rozwinęły się nowe technologie, takie jak generatywna sztuczna inteligencja (GPT, BERT, T5), które nie tylko tworzą nowe możliwości, ale i rodzą kolejne pytania – o definicję inteligencji, świadomości, a także o to, jaki cel stojący za rozwojem tych technologii powinniśmy mieć na uwadze.

W ramach spotkania przyjrzymy się technologiom z perspektywy społecznej, rozważając, w jaki sposób mogą one przyczyniać się do wytwarzania nierówności i wykluczeń. Czy innowacje, które zmieniają świat, faktycznie uwzględniają różnorodne potrzeby użytkowników, czy może wzmacniają już istniejące dysproporcje społeczne i kulturowe? Wspólnie z ekspert(k)ami spróbujemy odpowiedzieć na pytania dotyczące etyki, wykluczeń i równości w projektowaniu technologii.

W dyskusji wezmą udział:

  • Kuba Kulesza – projektant i producent rozwiązań cyfrowych, współzałożyciel kolektywu Grupa Robocza i kierownik projektu Agrocybernetyka.
  • Marcin Krzanicki – doktor nauk humanistycznych, specjalista w zakresie UX i dostępności cyfrowej, wykładowca AGH i SWPS.
  • dr Dota Szymborska – filozofka i socjolożka, członkini Grupy Roboczej ds. Sztucznej Inteligencji (GRAI) w Ministerstwie Cyfryzacji.
  • Martyna Wiącek – data scientist w Aigorythmics i doktorantka Matematyki Stosowanej na AGH.

Serdecznie zapraszamy do udziału!

Link do wydarzenia: https://www.facebook.com/events/1194695778424199