Laboratorium Społeczno-Technologiczne (SoTechLab) zakończyło drugi cykl spotkań, które trwały od października 2023 do czerwca 2024 r. W tym czasie podjęliśmy dyskusję w 9 fascynujących tematach takich jak zrównoważona eksploracja kosmosu, dezinformacja, designu oraz kreatywność w działaniu, przyszłość szczepień, beton, odpady, fast fashion i sztuczna inteligencja. Wszystkie te rozmowy zebraliśmy w czterech tematycznych wiązkach, a każde ze spotkań omówiliśmy z osobna. Zapraszamy do lektury raportu. Wcześniejsze 8 spotkań już podsumowaliśmy w tutaj.
Drugi sezon spotkań Laboratorium Społeczno-Technologicznego SoTechLab (STL) trwał od października 2023 do czerwca 2024. Podczas 9 spotkań gościliśmy łącznie 34 osoby w roli ekspertów i ekspertek. Spotkania prowadziło łącznie 11 osób. W wyniku spotkań powstało około 14 godzin nagrań opublikowanych na YouTube, które łącznie miały ok. 2000 wyświetleń (stan na 22.08.2024). Kluczowe wnioski i rekomendacje z każdego spotkania zostały opracowane w formie broszur, zamieszczonych na stronie projektu. Dodatkowo podczas Open Eyes Economy Summit 2023 odbyło się spotkanie stacjonarne poświęcone sztucznej inteligencji (SI), które było współorganizowane przez STL.
Każde ze spotkań poświęcone było innej tematyce. Ich celem było uwrażliwienie na pozytywne i negatywne efekty rozwoju technologii oraz wskazanie na nierozerwalny splot technologii, społeczeństwa, gospodarki i kultury. W toku spotkań STL realizowaliśmy bliską nam wizję socjologii jako nauki społecznie zaangażowanej, ale i krytycznej wobec różnych przejawów rzeczywistości społecznej, w tym wobec kierunku rozwoju technologicznego. Wskazana tu wizja socjologii jako nauki zajmującej się życiem społecznym, nawiązuje bezpośrednio do pojęć wyobraźni socjologicznej i ontologicznej. To rodzaje wyobraźni, które pozwalają spojrzeć na tematy szerzej jako efekt różnego rodzaju powiązań.
Drugi cykl spotkań STL-owych nie służył wyłącznie ukazaniu różnorodności technologii i problemów z nimi związanych oraz tego, co możemy zobaczyć patrząc na technologie socjologicznym okiem. Zbierając podsumowania spotkań 9-16 w całość w ramach jednego raportu chcemy zwrócić uwagę na pewne zjawiska, które stają się widoczne dopiero, gdy spojrzymy na nie z dalszej perspektywy. Takie poszukiwanie nieoczywistych związków to również zadanie socjologii. Chcemy wskazać na cztery “wiązki” wątków przewijających się przez większość (jeśli nie wszystkie) spotkania w ramach drugiego cyklu STL-ów.
Zapraszamy do lektury!