Zapraszamy do zapoznania się z nagraniem oraz publikacją podsumowującą dyskusję pt. “Sztuczna inteligencja – czyli jaka? Teraźniejszość i przyszłość “inteligentnych algorytmów””, która odbyła się w formule zdalnej 25 czerwca 2024 r. w ramach Laboratorium Społeczno-Technologicznego (SoTechLab).
POBIERZ publikację podsumowującą dyskusję.
👤 Osoby uczestniczące w spotkaniu:
➡️ Rami Al Naib, Co-owner Numlabs, lider zespołu Data Science&AI
➡️ dr Dota Szymborska, filozofka, etyczka i socjolożka, wykładowczyni akademicka w Uniwersytecie WSB Meritow w Warszawie, członkini GRAI przy Ministerstwie Cyfryzacji
➡️ Martyna Wiącek, AI & Data Strategy Advisor w Aigorithmics, doktorantka na Wydziale Matematyki Stosowanej AGH
➡️ Rafał Wieczerzak, prawnik, doktorant w dyscyplinie nauki prawne w Szkole Doktorskiej w Uniwersytecie Śląskim w Katowicach
👤 Prowadzenie spotkania:
➡️ Katarzyna Cieślak (Szkoła Doktorska AGH, KSSiT WH AGH, SoTechLab)
➡️ Jakub Mirek (Szkoła Doktorska AGH, KSSiT WH AGH, SoTechLab)
Opis dyskusji
Podczas wydarzenia poddamy dyskusji temat obecnych, jak i możliwych (w niedalekiej przyszłości) społecznych konsekwencji rozwoju sztucznej inteligencji (SI). Szczególną uwagę zwrócimy na wątki związane nie tylko z obawami, zwłaszcza techno-lękami, ale również wysokimi oczekiwaniami wobec rozwiązań opierających się na SI, które z tego powodu są często określane jako „inteligentne”. Wspólnie z zaproszonymi ekspertami/kami zastanowimy się nad tym dlaczego mówimy o sztucznej, a nie naturalnej inteligencji, jak przebiegają jej interakcje ze społeczeństwem oraz w jaki sposób algorytmy SI kształtują te relacje oraz próbują naśladować ludzkie zachowania.
Wydarzenie na Facebook’u: https://www.facebook.com/events/1012894563774153
Zobacz podsumowania z dyskusji SoTechLab
Spotkanie zostało zorganizowane w ramach programu „Społeczna odpowiedzialność nauki – Popularyzacja nauki i promocja sportu” Ministerstwa Edukacji i Nauki (SONP/SP/548668/2022)