STL #17: Sztuczna inteligencja – czyli jaka? Teraźniejszość i przyszłość „inteligentnych” algorytmów [25.06.2024]

Zapraszamy na spotkanie SoTechLab pt. “STL #17: Sztuczna inteligencja – czyli jaka? Teraźniejszość i przyszłość „inteligentnych” algorytmów’. Wydarzenie odbędzie się w formule zdalnej, 25 czerwca 2024 r. w godz. 17:00-18:30.

Podczas wydarzenia poddamy dyskusji temat obecnych, jak i możliwych (w niedalekiej przyszłości) społecznych konsekwencji rozwoju sztucznej inteligencji (SI). Szczególną uwagę zwrócimy na wątki związane nie tylko z obawami, zwłaszcza techno-lękami, ale również wysokimi oczekiwaniami wobec rozwiązań opierających się na SI, które z tego powodu są często określane jako „inteligentne”. Wspólnie z zaproszonymi ekspertami/kami zastanowimy się nad tym dlaczego mówimy o sztucznej, a nie naturalnej inteligencji, jak przebiegają jej interakcje ze społeczeństwem oraz w jaki sposób algorytmy SI kształtują te relacje oraz próbują naśladować ludzkie zachowania.


👥 Zaproszone osoby:

➡️ Rami Al Naib, Co-owner Numlabs (https://numlabs.com/pl/), firmy specjalizującej się w projektach badawczo-rozwojowych z zakresu wykorzystania data science oraz AI, lider zespołu Data Science & AI. 
➡️ dr Dota Szymborska, filozofka, etyczka i socjolożka, wykładowczyni akademicka (Uniwersytet WSB Merito), członkini Grupy Roboczej ds. Sztucznej Inteligencji (GRAI) w Ministerstwie Cyfryzacji. Zajmuje się etyką nowych technologii (https://www.etykanowychtechnologii.com/)
➡️ Martyna Wiącek, Data Scientist w Aigorythmics, doktorantka Matematyki Stosowanej na AGH
➡️ Rafał Wieczerzak, doktorant Wydziału Prawa Uniwersytetu Śląskiego, prawnik w CK LEGAL Chabasiewicz Kowalska i Wspólnicy, reprezentant CK LEGAL w Komitecie Technicznym ds. Sztucznej Inteligencji (powołanym przez PKN w listopadzie 2023 r.), koordynator ds. sztucznej inteligencji Izby Gospodarki Elektronicznej. Przygotowuje rozprawę doktorską dotyczącą zastosowania sztucznej inteligencji w sądownictwie cywilnym.


👤 Prowadzenie spotkania:

➡️ Katarzyna Cieślak (KBF, SD i KSSiT WH AGH, Szkoła Doktorska AGH)

➡️ Jakub Mirek (SoTechLab, KSSiT WH AGH, Szkoła Doktorska AGH)


📅 Data i godzina spotkania:

Środa, 25.06.2024, godz. 17:00-18:30


🌐 Link do spotkania na MS Teams:

https://tiny.pl/d1jv3


👍 Wydarzenie Facebook:

https://www.facebook.com/events/1012894563774153


Spotkanie będzie nagrywane i po montażu opublikowane na kanale YouTube KSSiT:
https://youtube.com/@kssitwhagh


Spotkanie jest organizowane w ramach programu „Społeczna odpowiedzialność nauki – Popularyzacja nauki i promocja sportu” Ministerstwa Edukacji i Nauki (SONP/SP/548668/2022)